Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Midyat Yoresel yemekler
mods

Midyat Yoresel yemekler

Midyat’ın kendine has yemekleri muhtelif gıda maddelerinin severek oluşturduğu bir lezzet yumağıdır.Sanki bu yemekler,ağza layık harikalar oluşum sürecindeyken,gizli bir el tarafından işlenmiş,dünyanın en güzel tatlarına bezenmiş hissini verir meraklılarına….Yemek bir kültür olayıdır.Kültür,bir yöre halkının,belirli bir toplumun yarattığı maddi ve manevi değerlerin toplamıdır.Bu değerler tarihi kalıntılarda olabileceği gibi,yasamın en önemli halkalarından biri olan yemeklerde de yer bulabilir.

Yöremizde yetişen bitkilerin yardımıyla,hava şartlarının ve yaşam tarzının belirleyiciliğiyle,yemekler geleneksel bir boyut kazanır.Midyat mutfağının zenginliği,gelmiş geçmiş milletlerin kültür birikimlerinden Midyatlıların medeniyetteki tekamül sürecinde kendilerini yenilemedeki yetenekleri ve sosyal açıdan sahip oldukları kanıtlanmıştır.
Çeşitli dinlerin dinsel törenleri için hazırlanan yemekler,doğum ve ölüm sonrası geleneksel günler ve ayinler için özel olarak oluşturulan hayratlar vs hep Midyat damak zevkini zenginleştirmiştir. İşte Mutfağımızdan bir kaç örnek.

KABURGA DOLMASI

ŞAMBÖREK

İŞKEMBE DOLMASI

KÖFTE

İÇLİ KÖFTE

FARKLI DAMAK TATLARI

BİLGİLER
tarafından 10 Mart 2012 - 11:57 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 532 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Barıştepe, Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adının arapçadan karşılığı sulh,barıştır.Bu ismin nerden geldiği ise eski zamanlarda güneydoğu topraklarında olan köylerin savaşlarının bu köyde son bulması ve barışın bu köyde yapılmış olmasından gelmektedir .Arapca ismi Salah, Kurtce ismi Selhê ve Suryanice ismi salhoyo'dur.Köyün çoğunluk kısmı müslüman bir kısmıdan hristiyandır. hristiyanların avrupaya göç etmesinden sonra koyde bir kilise ve bir ev kalmiştir. Bu köyde hem camiden çıkan ezan sesine hem de kilisenden çıkan ibadet seslerine rastlamak gayet normaldir.İki inancın insanların kardeşçe yaşayabildiği güzel bir köyüdür.
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: